Ezért fontos, hogy olvass!

 

 

 

Elképesztő hírt olvastam ma az indexen:

Az amerikaiak közel negyede nem olvasott el egyetlen könyvet sem tavaly – derül ki egy friss kutatásból. A nem-olvasók száma 1978 óta majdnem megtriplázódott. De kell-e már most temetni az amerikai olvasót?

Az amerikai könyvmoly ritkább jelenség, mint volt két-három évtizede – vélik sokan. Míg 1978-ban egy Gallup-felmérés szerint az amerikai felnőttek 42 százaléka mondta azt, hogy éves szinten 11 könyvet olvas el (13 százalékuk pedig még 50-nél is többet), addig a Pew kutatási központ legfrissebb felmérése azt mutatja, hogy az amerikaiak 28 százaléka „fogyaszt” évi 11 könyvet. 23 százalékuk, azaz majdnem minden negyedik amerikai, pedig nem olvasott el egyetlen könyvet sem az elmúlt egy évben.

Az elolvasott könyvek száma nagyban függ az adott személy iskolai végzettségétől is: a felsőfokú diplomával rendelkezők átlagban 16 könyvet olvasnak ki, a középiskolai vagy annál alacsonyabb végzettséggel rendelkezők esetében ez a szám 9 körül mozog. A felmérésből ráadásul az derül ki, hogy minél idősebb valaki, annál nagyobb eséllyel vesz könyvet a kezébe: míg ugyanis a 18-29 éves korosztály évi normája 9 könyvet tesz ki, addig az ennél idősebbek átlagban (és éves szinten) ennél négy könyvvel többet olvasnak ki.

(Forrás: Index)

 

Nem tudom, mi a helyzet itt magyarhonban, remélhetőleg ennyire nem gáz. Viszont sokan nem tudják, mért jó olvasni. Nem csupán azért, mert szórakoztat és kikapcsol. És nem is csak azért, mert borzasztóan sok tudásra tehetünk szert.

Tudományos kutatások bebizonyították, hogy az olvasás hozzájárul agyunk egészséges szerkezetének megtartásához. Idős emberek agyműködését vizsgálva a kutatók arra jutottak, a szellemi tevékenységekkel, – köztük az olvasással,- agyunkat fiatalon tarthatjuk.

Sőt, még egy érdekesség, nemrégiben végeztek egy másik kutatást, amivel azt bizonyították, hogy a különböző történetek olvasásakor a fizikai érzékeléssel és a mozgásért felelős agyterülettel összefüggő idegrendszeri változások zajlanak bennünk, mintha tényleg belebújnánk a szereplők bőrébe.

Számtalanszor megtörtént már velem is, hogy egy-egy könyv elolvasása után még napokig a történet hatása alatt voltam. Ezt azért érzi az ember, mert az olvasás fokozta a gondolat cselekvéssé formálásáért felelős agyfunkciókat is.

Fejleszti a szókincsünket, jelentős ismeretanyagra tehetünk szert és még fiatalon tartja az agyunkat is. Hát kell ennél több?

Olvassunk, szerettessük meg az olvasást a gyerekekkel is, mert félő a teljes elbutulás. Egy-egy VV gagyiság vagy számítógépes játék helyett inkább vegyünk az ölünkbe egy adag pattogatott kukoricát és egy jó könyvet. És bár ezt nem kutatták, de biztos vagyok benne, hogy a lelkünknek is jót tesz, a szélesebb látásmód empatikusabbá tesz minket!

 

Szóval, olvasásra fel! 🙂

Tovább a blogra »